Spotkania

Zapraszamy na nową stronę www.fridomiacy.co.ukśroda, 23 lipca 2014

Charity Business

Mariusza poznałem rok temu. Wówczas przyjechał z Polski do UK. Po wielu latach prowadzenia biznesu w kraju dziadów (dorobił się kilku milionów, a potem je stracił) zdecydował się na wyjazd za granicę. Głównym zajęciem jakim się podjął tutaj jest prowadzenie social biznesu (Yorkshire Tourist Organization Ltd www.yto.org.uk) związanego między innymi z turystyką. Swoją niszę widzi w promowaniu regionu Yorkshire za granicą, a głównie w Polsce i nowych krajach członkowskich EU.

Mariusz nie jest Fridomiakiem, jeszcze. Posiadanie kilku nieruchomości pod wynajem daje wolność, ale te inwestycje są długodystansowe, twierdzi. Posiada za to wiedzę nie tylko biznesową, z której każdy z nas mógł skorzystać, ale również wie jak zbudować charity business w UK.

Nasze spotkanie miało charakter informacyjny i chcieliśm pokazać jakie możliwości daje tworzenie biznesu, który nie do końca należy do nas.

Czym jest biznes typu charity i jak to można wykorzystać w nieruchomościach?

Biznes Social opiera się na pomocy społecznej ludziom. Każda firma jako cześć działalności i tak to robi po części ale jeśli wydzieli taką dzialalność i zrobi organizację publiczną (charity nie dla zysku) wówczas może ona działać samodzielnie i odciążyć firmę matkę.

To po co się pchać w coś takiego? Praktycznie każda duża firma posiada taki biznes. W Polsce odpowiednią nazwą jest fundacja. Firmy zakładają takie organizacje, żeby pod pretekstem pomocy dzieciom, zwierzętom, ochronie środowiska czerpać korzyści z unikania płacenia podatków lub czerpać dodatkowe zyski z dotacji. W Polsce mamy fundację Polsatu, Fundację TVN. Jest też fundacja MC Donalds, która buduje zjeżdżalnie przy każdej swojej restauracji dla Dzieci. Oczywiście są one sfinansowane z środków publicznyc, ale nie jest to żaden przekręt. Dochody działania charity są w UK jawne i można to sprawdzić. Od strony prawnej wszystko jest w porządku, bo faktycznie ona pomaga ludziom.

Nasza organizacja "Fridomiacy" też jest w pewnym sensie biznesem social. Robimy coś dla innych, po przez miesięczne spotkania uczymy się jak inwestować w nieruchomości i inne aktywa.

Nie jestem zwolennikiem dotacji i dlatego my głównie opieramy się na zasadach wolnorynkowych. Jeżeli Ty przychodzisz do nas, płacisz za wejście to my możemy zapłacić za salę i kupić rzutnik, zrobić stronę internetową itp.

W UK każda "większa" osoba powiązana z polityką i biznesem prowadzi też własny biznes typu social. Nie koniecznie musi on od razu pobierać dotacje, ale jest to jakaś dodatkowa forma do przeznaczania środków firmowych na inne cele niż podatki. Warto się temu przyjżeć bliżej.

Jeżeli chciałbyś zacząć budować taką organizację, to musisz mieć długodystansowe cele i plan na kilka lat. Dotacje o jakie się można ubiegać są to ogromne środki nie tylko z UK ale też z EU.

Dla kogo jest taki biznes:-
-dla osób który nie maja pieniędzy na start własnego biznesu ,a maja Cele społeczne (Voluntary).
-do tworzenia organizacji pomagającej społecznie
-jeżeli chcesz mieć łatwiejszy start niż w tradycyjnym biznesie
-możesz stworzyć dużą międzynarodową organizację

Taka formuła pomoże Ci się rozwinąć w nowych kierunkach zawodowych. Dołączając do wolontariatu zyskasz bezcenne doświadczenie potwierdzone certyfikatami, bezpłatne szkolenia kwalifikacyjne z certyfikatem i zwrot kosztów o ile projekt to przewiduje.

Oprócz wykładu Mariusz zorganizował nam warsztaty na których mieliśmy różne case study np. tworzenie organizacji turystycznej, budowa budynku dla narkomanów lub samotnych matek z dziećmi, budowa domów HMO i inne.
Dobrym przykładem działania charity: jedna dziewczyna robi cudowne kartki okazjonalne, ma jednak problem żeby to sprzedać, YTO pomaga jej promując te cuda. Możesz podarować £5 na pomoc Polakom w Rotherhamie i otrzymać taka kartkę gratis. W ten sposób Mariusz pomaga tej dziewczynie i Polakom w Rotherhamie gdzie YTO świadczy  uslugi doradcze.

Biznes jaki możesz stworzyć to nie musi być od razu spółką LTD. Lepszą formą działalności będzie:-
-Limited Liability Partnership (LLP)
-Public Limited Company (PLC)
-Community Interested Company (C.I.C)
-Limited Company Social Enterprise
-Foundation
-Association

Spotkanie było dość długie, ale zachęcam do obejrzenia video bo naprawdę warto. Mariusz również pomaga emigrantom w rozwoju. Jeżeli podobnie jak on chciałbyś zrobić coś dla innych, to możesz skontaktować się z nim pisząc na: yto@yto.org.uk .

Część pierwsza:-

Część druga:-
 

2 komentarze:

  1. Moim zdaniem stworzenie biznesu zawsze jest bardzo trudne.Znam ludzi co męczą się nawet kilka lat zanim biznes pójdzie do góry.

    OdpowiedzUsuń